Delegáti ustanovujúceho snemu zvolili v Poprade v tajnej voľbe predsedu, podpredsedov, predsedníctvo a etickú komisiu strany. SPOLU – občiansku demokraciu povedie Miroslav Beblavý, ktorý bol zvolený 172 hlasmi delegátov zo 174 prítomných. Delegáti schválili jeho návrh na podpredsedov a predsedníctvo. Podpredsedami SPOLU sa stali poslankyňa NR SR a primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR a odborník na dane a odvody Jozef Mihál a ochranár, filmár a nositeľ ocenenia Biela vrana Erik Baláž. Zelená krajina a prosperujúce regióny sa tak pod jeho vedením stali piatou programovou prioritou strany. SPOLU chce hĺbkovo zrekonštruovať štát, dosiahnuť silnú a modernú ekonomiku, dostupné zdravotníctvo a kvalitné školstvo a zachovať proeurópsku orientáciu Slovenska.
Do predsedníctva bolo zvolených ďalších 8 členov – expert na európsku a zahraničnú politiku Vladimír Bilčík, komunálna politička a aktivistka z Banskej Bystrice Viera Dubačová, prešovský podnikateľ Richard Jánoš, expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová, advokát a aktivista Pavel Nechala, trnavský podnikateľ Martin Pekár, poslankyňa NR SR Simona Petrík, ktorá sa venuje témam žien a rodín a košický komunálny politik Igor Petrovčík. Predsedom etickej komisie strany sa stal poslanec NR SR, poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach a nositeľ ocenenia Biela vrana Oto Žarnay. Funkciu kancelára SPOLU bude zastávať advokát a odborník na segregované komunity Martin Vavrinčík.
Delegáti snemu sa uzniesli, že program strany bude mať päť priorít. Vrátiť ľudom dôveru v spravodlivosť a zmysluplnosť politiky je v tejto chvíli najdôležitejšie, preto základným cieľom SPOLU bude zrealizovať Rekonštrukciu štátu, ktorá predstavuje ucelené ekonomické, inštitucionálne a politické zmeny, ktoré treba vykonať na odstránenie systému Smeru a vybudovanie odolných inštitúcií. Ustanovujúci snem schválil Rekonštrukciu štátu ako základný programový dokument SPOLU.
Druhou prioritou SPOLU je vybudovanie silnej a modernej ekonomiky, ktorá dokáže zabezpečiť európske platy a európsku kvalitu života pre pracujúcich a postará sa o tých, ktorí potrebujú pomoc. Ekonomický úspech bude pre SPOLU úspechom len vtedy, keď prinesie ľuďom skutočné zlepšenie ich života.
Podľa SPOLU sa každý občan musí dostať na vyšetrenie včas a získať ošetrenie v európskej kvalite tu, na Slovensku. Tretím cieľom SPOLU je zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti a kvalitného vzdelávania. Školstvo potrebuje na svojom čele silného odborníka, ktorý opraví dlhé roky sa hromadiace deformácie, presadí hlboké zmeny a lepšie investície do vzdelávania.
Európsku úniu je podľa SPOLU potrebné vylepšovať a posilňovať, nie podrývať a ničiť, preto je štvrtou prioritou strany zachovanie proeurópskej orientácie Slovenska a aktívne členstvo v EÚ. Delegáti snemu ju potvrdili schválením programu Úspešné Slovensko v neistom svete, ktorého autormi sú Miroslav Beblavý, Vladimír Bilčík a Dalibor Roháč.
SPOLU chce namiesto prejedania budúcnosti do budúcnosti investovať, preto chce zachrániť cenné národné prírodné dedičstvo. Pôvodné štyri priority boli doplnené o piatu – Zelenú krajinu a prosperujúce regióny, ktoré v strane personálne a odborne zastreší Erik Baláž. Podľa neho je „rozvoj regiónov možné postaviť na turizme čerpajúcom z unikátnej prírody namiesto drancovania prírodných zdrojov. Poľnohospodárstvo môže opäť produkovať kvalitné miestne potraviny a zamestnávať ľudí.“
SPOLU – občianska demokracia je stredopravou stranou s proeurópskou orientáciou a vnútornou demokraciou. „Nechceme byť malým uzavretým kubom, ale otvorenou občianskou stranou s veľkým počtom členov, ktorí sa budú spolupodieľať na zmene krajiny, pretože len spolu môžeme posunúť Slovensko vpred. Našou ambíciou je byť súčasťou sily, ktorá bude zostavovať vládu. Odmietame však byť v koalícii s Kotlebovou ĽSNS a Smerom – SD,“ deklaroval novozvolený predseda Miroslav Beblavý.
V súčasnosti má SPOLU 401 členov, z ktorých 17 % sú ženy a priemerný vek členov je 40,7 roka. O členstvo už požiadalo 761 občanov, ktorí sú postupne prijímaní. Regionálni predstavitelia SPOLU sa nachádzajú už v 46 okresoch Slovenska. Členovia SPOLU už pracujú na tvorbe programu v 9 odborných skupinách a ďalších 9 je v príprave. Strana je financovaná z príspevkov členov a z darov verejnosti. Na európskej úrovni sa bude uchádzať o členstvo v Európskej ľudovej strane.